Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 – materiały dla rodziców

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 7 lutego już od 13 lat. Ma m.in. za zadanie propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do internetu oraz zaznajomić rodziców i nauczycieli z tematyką bezpieczeństwa online. W Polsce koordynatorem akcji jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Honorowy patronat objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Cyfryzacji, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rzecznik Praw Dziecka i Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbywają się pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”.  Lokalne inicjatywy organizowane będą do końca lutego. „Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.” (www.saferinternet.pl)

W naszej szkole również podejmujemy działania uczące dzieci właściwego poruszania się w cyfrowym świecie. Na zajęciach komputerowych oraz na godzinie wychowawczej omawiane są zasady bezpiecznego korzystania z internetu, zasady netykiety oraz zagrożeń jakie można napotkać w sieci. W szkole odbywały się warsztaty oraz prelekcje dotyczące cyberprzemocy. Na kolejnych lekcjach znów będziemy wracali do tych tematów, ucząc jak odpowiedzialnie korzystać z internetu. Pragniemy również podzielić się z Państwem materiałami, które są udostępniane przez organizacje propagujące bezpieczeństwo w sieci. Będą to linki do bezpiecznych stron, materiały edukacyjne dla dzieci i rodziców.  W najbliższym czasie na stronie naszej szkoły będziemy je publikować lub udostępniać do nich linki.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentowanymi materiałami.

Plakat Dnia Bezpiecznego Internetu „Poznaj zasady bezpiecznego internetu”.

„10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci”.

www.necio.pl – portal edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu.

Film „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie. Cz. 1. Młodzi w internecie”.