Przemówienie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 71 p. Leszka Wesołowskiego z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!

Mam zaszczyt i przyjemność powitać wszystkich tu zebranych na apelu rozpoczynającym kolejny rok szkolny. Cieszę się, że po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski spotykamy się ponownie w murach naszej szkoły. Najserdeczniej witam oczywiście uczniów, którzy mają za sobą kilka tygodni zabawy, relaksu, spotkań z koleżankami i kolegami. Mam nadzieję, że w pełni wypoczęliście, odzyskaliście siły i jesteście gotowi na kolejne miesiące nauki.

Z uśmiechem przyglądam się zwłaszcza najmłodszym uczniom, pierwszoklasistom, dla których ten dzień jest szczególnie wyjątkowy. To dla Was początek szkolnej drogi, więc z pewnością czujecie radość, ale może i trochę tremy, bo zawsze to, co nowe, wywołuje w nas mieszane emocje. Ze swojej strony mogę Was zapewnić, że już po kilku dniach poczujecie się w naszej szkole jak w domu. Bo tutaj wszyscy jesteśmy jak jedna duża rodzina, która wzajemnie się wspiera.

Nowy rok szkolny przynosi wiele zmian. Jedną z nich jest włączenie klas gimnazjalnych w struktury szkoły podstawowej. Tak więc, z dniem 1 września 2017r. dwie sąsiadujące ze sobą szkoły – SP71 i G14- stały  się jednym organizmem edukacyjnym – SP nr 71. Kolejną zmianą jest pojawienie się w strukturze organizacyjnej szkoły podstawowej klas VII. Będziemy się uczyć w dwóch budynkach: kasy gimnazjalne i klasy VII w budynku B przy ul. Kołłątaja, natomiast oddziały przedszkolne i klasy I – VI w budynku A przy ul. Podwale. Łącznie do naszej szkoły będzie uczęszczało 940 uczniów uczących się w 36 oddziałach. Przy tak dużej ilości uczniów zostaliśmy zmuszeni podzielić uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego na dwie tury, ponieważ nawet boisko sportowe nie jest nas wszystkich razem sensownie pomieścić. Ale mimo tej drobnej niedogodności, to właśnie w liczbie uczniów i ich różnorodności upatruję największą szansę na rozwój osobisty każdego z Was, drodzy uczniowie. Mamy niepowtarzalną szansę stworzyć nową jakość edukacyjną korzystając z doświadczeń doczasowego gimnazjum i szkoły podstawowej. Potraktujmy nową sytuację jako wyzwanie, szansę na rozwój , na nowe doświadczenie.

Dla mnie każda uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego to niezwykle ważny moment. Zarówno Wy, uczniowie, jak i my, nauczyciele, przychodzimy tutaj z sercami pełnymi nadziei. Każdy dzień nauki to odkrywanie Waszych pasji, potencjałów oraz ciekawości świata, która w Was drzemie. Chcemy, aby godziny spędzone w klasach tej szkoły były dla Was przepustką do jak najlepszej przyszłości i przygotowaniem do spełnienia Waszych marzeń. Bo właśnie to jest najważniejsze – abyście wszyscy odnaleźli swoją wymarzoną drogę i nią podążali.

Stefan Żeromski, wybitny polski literat, napisał, że „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Nie mogę więc złożyć Wam lepszych życzeń niż te, byście nigdy nie przestali być spragnieni wiedzy, poznawania otaczających Was zjawisk oraz kultur. Życzę Wam jak najlepszych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności, a także pozytywnego nastawienia. Sumienność, pracowitość i optymizm pozwolą Wam dojść do wyznaczonych celów.

Jednocześnie z tego miejsca chciałabym życzyć nauczycielom wytrwałości i satysfakcji. Stanowicie przykład dla uczniów, często to Wy jako pierwsi zauważacie ich talenty i predyspozycje. Proszę, żebyście również w tym roku szkolnym służyli wsparciem, radą, wiedzą i doświadczeniem. Niech nie zabraknie Wam dobrego humoru, kreatywności i chęci rozwijania własnych umiejętności.

Mamy aż 10 miesięcy, by wzajemnie uczyć się od siebie i inspirować. Korzystajmy z okazji, że jesteśmy tu wszyscy razem, cieszmy się wspólnie spędzanym czasem i na każdym kroku okazujmy sobie życzliwość.

Uroczyście ogłaszam, że rok szkolny 2017/2018 uważam za otwarty!

Leszek Wesołowski