„Mówi się, że 3-go Maja 1791 roku to dzień wolności dla Polaków. Jak to się stało, że nasi Przodkowie, żyjący 227 lat temu, zrozumieli, co to znaczy wolność? I dlaczego tę rocznicę nazywamy świętem wolności i radości? Aby Wam pomóc w zrozumieniu tego, oddamy głos poetom. Zapraszamy do poetyckiej wędrówki przez wieki.”
Tak uczniowie klas: 7a i 7c, Szkoły Podstawowej Nr 71, rozpoczęli uroczystość związaną
z rocznicą uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że owa konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad związanych z wolną elekcją i demokracją szlachecką systemu politycznego.
Ta wyjątkowa lekcja historii przygotowana dla społeczności szkolnej na dzień 27 kwietnia 2018 roku była również połączeniem wielu dziedzin kultury. W myśl zasady owego okresu, iż poeta jest drogowskazem dla narodu, uczniowie wypowiadali kwestie historyczne słowami pisarzy i popierali dźwiękami muzyki, a oprawą dla nuroczystości była prezentacja multimedialna oraz autorskie obrazy uczniów, przedstawiające majowe święto na plakacie.
Mamy nadzieję, że apel przygotowany przez siódmoklasistów pozwolił wszystkim, choć na chwilę przystanąć, zastanowić się i zrozumieć, dlaczego konstytucja jest ważna dla każdego
z nas, a uczniowie swój spektakl słowno-muzyczny zakończyli słowami:
„Czymże jest więc konstytucja? Zapewnieniem wolności!”
Wychowawcy: Magdalena Szafrańska i Roman Kowalski
oraz uczniowie klas: 7a i 7c