Od 2019 roku, 14 kwietnia obchodzimy w naszym kraju państwowe Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono akt przyjęcia chrześcijaństwa przez pierwszego historycznego władcę naszego kraju – Mieszka I oraz późniejszą chrystianizację Polski. W niedalekiej przeszłości dwukrotnie podejmowano próby państwowych obchodów tej rocznicy.
W 1966 roku Kościół katolicki podjął się organizacji obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Zważywszy na okoliczności i panujący ówcześnie ustrój komunistyczny, władze państwowe zdecydowały się na konkurencyjne, świeckie obchody 1000-lecia państwa polskiego. Zakazano wtedy przyjazdu do Polski papieża Pawła VI, punkt kulminacyjny obchodów religijnych wyznaczono na 3 maja i służby państwowe robiły wszystko, by ludzie nie wzięli w nich udziału – bezskutecznie. Obchody religijne cieszyły się dużą akceptacją społeczną i zainteresowaniem. Zorganizowano więc państwową paradę Oręża Polskiego, która odbyła się 22 lipca, w dniu obchodów komunistycznego Narodowego Święta Odrodzenia Polski, a także podjęto się wielu innych aktywności, które miały przyćmić te religijne. Władze PRL rywalizowały z instytucją Kościoła – święto to stało się niestety areną walki o tożsamość, kierunek dyskursu historycznego i wpływy społeczne w Polsce.
Kolejną próbę państwowych obchodów rocznicy chrztu podjęto już w wolnej Polsce, w 2016 roku, kiedy to zorganizowano wspólne – państwowe i kościelne – obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po tych obchodach rozpoczęto dyskusję nad ustanowieniem oficjalnego, państwowego święta, które ostatecznie wyznaczono w 2019 roku na dzień 14 kwietnia. Data tego święta nie jest tożsama z faktyczną datą przyjęcia chrztu przez Mieszka I – brakuje nam źródeł historycznych potwierdzających choćby rok tego wydarzenia. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że wydarzenie to zapoczątkowało okres chrystianizacji i włączania państwa Mieszka do grona państw Europy łacińskiej, dzięki czemu rozwinęła się na naszych ziemiach kultura piśmienna, administracja państwowa i kościelna, dyplomacja, szkolnictwo…
Nie wiemy, jak potoczyłyby się losy naszego państwa, gdyby nie stało się ono chrześcijańskie. Znamy jednak dziedzictwo tych korzeni, do kultywowania którego zachęcamy na przykład poprzez lekturę literatury tematycznej czy wywieszenie państwowej flagi w dniu święta, 14 kwietnia.
przygotowała: Anna Rymarczyk