Dzień Ziemi 2023

„Zainwestuj w naszą planetę” – Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023

5 maja na lekcjach przyrody w klasach czwartych nastąpiło podsumowanie różnorodnych działań, które odbyły się w kwietniu- miesiącu promowania ochrony środowiska, poszerzaniu wiedzy i świadomości ekologicznej, ukazaniu piękna przyrody, o które należy dbać z zaangażowaniem.

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

Florian Longin Plit
polski geograf, profesor nauk o Ziemi

Nawiązując do tegorocznego hasła przewodniego – inwestycja w naszą planetę, to świadomość, jak wiele zależy od nas samych, od naszego zaangażowania.

Z tej okazji klasy czwarte uczestniczyły w różnorodnych przedsięwzięciach w oprawie dydaktyczno- wychowawczej np. została zorganizowana Wystawa Przyrodnicza, na której prezentowali kolekcje kwiatów- sukulentów, skał i minerałów. Uczniowie klas 4 prowadzili wykłady na temat swoich pasji przyrodniczych, miłośnicy zwierząt w interesującej formie opowiadali o psach, kotach, koniach. Nie zabraklo prelekcji o budowie człowieka, rodzajach drzew, ich roli w przyrodzie, dla której warto o nie dbać, szanować, sadzić. Wystawie towarzyszyła prezentacja prac plastycznych- plakatów o tematyce proekologicznej, makiet krajobrazów wykonanych z surowców wtórnych.

W nawiązaniu do obchodów rocznicy nadania imienia szkoły, nie zabrakło nawiązania do tematyki przyrody Syberii.

W maju zaplanowane są lekcje o tematyce ekologicznej, których podsumowaniem będzie wykonanie przez uczniów klas 4 książeczek w formie komiksu „Co możesz zrobić dla Ziemi? Plan własnych wydarzeń proekologicznych  oraz prezentacja przedstawienia „Zielony Kapturek i wilczy ekolog”, które jest w trakcie przygotowań dla dzieci klas 1-3.

Fotoreportaż różnorodnych działań z okazji Dnia Ziemi.

Informację przygotowała p. Iwona Piórkowska – Stryczek