Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Jak zapewne wszyscy wiecie, jej kalendarzowa data przypada zawsze na 21 marca, astronomiczna zaś, w tym roku, dzień wcześniej. Z tą porą roku wiąże się wiele tradycji. Oto najbardziej znane:
Topienie Marzanny. Chociaż kościół walczy z pogańskimi zwyczajami, to mimo wszystko topienie marzanny przetrwało i wciąż ma się całkiem nieźle. Marzanna to słowiańska bogini, będąca symbolem zimy i śmierci. Obrzęd jej topienia ma zapewnić odejście zimy i nadejście długo wyczekiwanej wiosny. To święto celebrują głównie młodsze dzieci.
Jak młodzież obchodzi pierwszy dzień wiosny?
Ten dzień określany jest mianem Dnia Wagarowicza. Nie widnieje w kalendarzu szkolnym, ale każdy uczeń o nim wie. To właśnie wtedy cześć uczniów decyduje się na opuszczenie zajęć i udanie się na tzw. ,,Wagary”. W tym roku matka natura sprawiła nam podwójnego psikusa i ten oczekiwany przez wszystkich uczniów dzień, wypada podczas nauczania zdalnego, dodatkowo w niedzielę! Tradycji zatem nie może stać się zadość, ponieważ nawet z Teamsa nie będziemy mogli się wylogować… 😭
Wiosna kojarzy mi się z nowym, świeżym. Ta pora roku inspiruje, dodaje motywacji. Aczkolwiek sądzę, że nie byłaby tak dobrze postrzegana, gdyby nie zima, z którą tworzy kontrast. Nie ma drugiej pory roku, która wywołuje we mnie zbliżone emocje do tych, które odczuwam w drugim kwartale roku. Wiele osób niecierpliwie czeka, aż owa pora roku się rozpocznie, zrekompensuje zimowe dni pełne nostalgii. Jest porównywalna do ciepłych słów pocieszenia, które uświadomią nam, że po smutnych dniach, nadejdą te radosne. W trakcie wiosny rozkwitają kwiaty, ludzie również. Wbrew pozorom, mają ze sobą wiele wspólnego. Ludzie są delikatni jak kwiaty. Kwitną, ale niewiele potrzeba, aby zwiędły. Dlatego pamiętajmy jaką moc mają nasze czyny i pielęgnujmy to, co dla nas najważniejsze…
Wpis przygotowały: Pola i Martyna kl. 8
Samorząd Uczniowski