Listopad jest w naszym kraju miesiącem pamięci – pamięci o zmarłych, a także o ważnych dla naszego narodu wydarzeniach historycznych, przede wszystkim o procesie odzyskiwania niepodległości po 123 latach zaborów. Nasza szkoła bierze udział w dwóch akcjach mających na celu podtrzymywanie tradycji narodowych i upamiętnienie tych, których już z nami nie ma.
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” odwiedzamy miejsca pamięci – klasa 7a z wychowawcą odwiedziła Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, klasa 6a z nauczycielem historii odwiedziła Pomnik Ofiar Stalinizmu oraz Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego (Obrączka). Uczniowie złożyli znicze oraz zapoznali się bliżej z historią tych miejsc.
Nauczyciele wychodzą także na wystawę „Zesłańcy Sybiru – tak blisko, tak daleko”, która do 15 listopada znajduje się przed naszą szkołą. Jej współtwórcami są nasi uczniowie i absolwenci. Opowiada ona o losach osób zesłanych w głąb Związku Radzieckiego w okresie II wojny światowej i zaraz po niej – to między innymi ku ich pamięci mamy zamiar przyjąć wkrótce patronat Zesłańców Sybiru. Wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli wystawy, zachęcamy do zapoznania się z nią.
10 listopada weźmiemy natomiast udział w akcji „Szkoła do Hymnu”. Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły w stroju galowym, zachęcamy, by mieli także przypięte kotyliony. O godz. 11:11 (w trakcie 4. lekcji) wspólnie z innymi uczniami w całej Polsce odśpiewamy hymn państwowy.
W ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie będą mogli wziąć udział w szkolnym quizie wiedzy o Polsce, o którego szczegółach poinformujemy wkrótce.
Przygotowała: Anna Rymarczyk