Legitymacje szkolne i mLegitymacje

Od października 2024 r. fotografie do legitymacji szkolnych przyjmowane są wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą dziennika VULCAN. Dotyczy to Nowych legitymacji, duplikatów legitymacji oraz mLegitymacji.

mLegitymacje szkolne

Każdy uczeń może otrzymać mLegitymację (legitymacja w aplikacji mObywatel). Warunkiem otrzymania mlegitymacji jest umieszczenie aktualnego zdjęcia do legitymacji w dzienniku VULCAN oraz założenie wniosku w sekretariacie szkoły.

Formularz wniosku można wygenerować w Panelu Rodzica VULCAN przechodząc do: SZKOŁA (menu po lewej) -> Formularze -> Szablony plików -> wniosek_o_mlegitymacje_szkolna. Wniosek można wydrukować podpisać i złożyć w sekretariacie szkoły lub wygenerowany plik PDF opatrzyć podpisem zaufanym i przesłać na adres sekretariat@sp71.wroc.pl

Ponowne wygenerowanie mlegitymacji wymaga ponownego złożenia wniosku. mLegitymacja ważna jest do końca danego roku szkolnego (uwzględniając wakacje).

Wymagania dotyczące zdjęć do legitymacji szkolnej:

Zdjęcia do legitymacji szkolnej powinny spełniać wymogi określone w USTAWIE z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych Dz.U.2022.671 t.j.: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu w szczególności:

1. Zdjęcia muszą być aktualne – nie starsze niż 6 miesięcy.
  2. Zdjęcia nie mogą zawierać elementów takich jak nakrycie głowy, okulary z ciemnymi szkłami oraz inne przedmioty utrudniające rozpoznanie twarzy.
  3. Zdjęcia powinny przedstawiać całą głowę (od czubka) wraz z górną częścią barków.
  4. Twarz na zdjęciach powinna zajmować od 70% do 80% powierzchni zdjęcia.
  5. Osoby fotografowane muszą mieć naturalny wygląd twarzy, bez żadnych gestów mimicznych, z zamkniętymi ustami.

Przekazywanie zdjęć przez dziennik elektroniczny oraz wymagania systemu mLegitymacje.

1. Zdjęcie powinno być w formacie .jpg lub .jpeg, o rozmiarze maksymalnie 1MB i w wymiarach 496 pikseli (wysokość) x 354 pikseli (szerokość) lub proporcjonalnie więcej oraz rozdzielczości do 100 dpi.

Dodawanie zdjęć na koncie Ucznia/Rodzica

1. Logowanie na witrynę ucznia/rodzica.

Aby rodzic/uczeń mógł dodać zdjęcie poprzez witrynę internetową powinien zalogować się na stronę dziennika Dziennik VULCAN swojej szkoły.

• Po zalogowaniu należy wybrać w rozwijanym menu w prawym górnym rogu strony zakładkę: „Dane ucznia”.
  • Następnie należy kliknąć na przycisk „Aktualizuj zdjęcie” i wskazać lokalizację pliku z prawidłowo przygotowaną fotografią.

Wybranie niewłaściwego formatu pliku lub zbyt dużego rozmiaru pliku wyświetli komunikat

Wybrane zdjęcie ma nieprawidłowy wymiar. Poprawne zdjęcie powinno mieć 496px wysokości i 354px szerokości lub proporcjonalnie więcej. Dopuszczalne jest również dodanie zdjęcia o innych proporcjach, ale tylko w rozmiarze większym niż zalecany. Po dodaniu zdjęcia wymagana będzie jego akceptacja po stronie szkoły. Po zaakceptowaniu zdjęcie, będzie widoczne na witrynie rodzica/ucznia. UWAGA! Zdjęcie o innych wymiarach niż zalecane może po akceptacji ulec zniekształceniu.

Dodanie poprawnego formatu zdjęcia informuje komunikatem Zdjęcie zostało wysłane do akceptacji.