Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej- 2017/2018

Zapraszamy do udziału w Konkursie wiedzy o Unii Europejskiej- 2017/2018, odbywającym się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego P. Cezarego Przybylskiego dla szkół podstawowych i gimnazjów.

Cele konkursu:

• rozwijanie zainteresowań dotyczących państw członkowskich Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Dolnego Śląska,
  • rola Polski w UE,
  • poszerzenie wiedzy o krajach UE
  • poszerzanie wiedzy o UE, jako organizacji, której członkiem jest Polska,
  • krzewienie idei tworzenia zjednoczonej Europy,
  • wdrażanie do pracy zespołowej,
  • kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.

Zakres wiedzy

Wiadomości dotyczące UE obejmować będą zagadnienia dotyczące:

• genezy i historii integracji europejskiej/UE,
  • struktur UE, instytucji unijnych i ich kompetencji,
  • funkcjonowania wspólnot europejskich,
  • symboli unijnych,
  • polityki, prezydencji,
  • projektów edukacyjnych,
  • możliwości korzystania Polski z funduszy unijnych dla   Dolnego Śląska,
  • wydarzeń bieżących,
  • miejsca Polski w polityce europejskie j , jako  kraju z tradycjami,
  • europosłów z Dolnego Śląska,
  • wiadomości o krajach członkowskich ,ze szczególnym uwzględnieniem  POLSKI (m.in. położenie, historia, geografia, kultura, architektura,  system  polityczny, polityka,  zwyczaje…),

Przydatna będą umiejętność czytania i analizowania informacji z  map, wykresów, diagramów itp.

JEŚLI W SZKOLE FUNKCJONUJĄ KLASY 7 I GIMNAZJALNE,  SZKOŁA MOŻE ZGŁOSIĆ UCZNIÓW OBU KATEGORII WIEKOWYCH.

Kalendarium  konkursu

• zgłoszenie szkoły na konkurs:  do 25.03.2018  ( tylko:  mail),
  • termin konkursu- test:  21.04.2018, godz. 9.30  (SP 17),
  • wyniki do 25.04.2016,
  • wręczenie nagród: 14.05.2018, godz. 9.00 -SP17, Wrocław, Wieczysta 105.

Literatura do konkursu wiedzy o Unii Europejskiej- gimnazja:

1. Unia Europejska. John Pinder, Simon Usherwood. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.
  2. Nasza Europa. Abc Unii Europejskiej. Barbara Tylicka. Wydawnictwo Literatura.
  3. Odkrywamy Unię Europejską. Kompendium wiedzy. Autorzy: Bożena Kicińska, Izabella Łęcka, Joanna Plit, Florian Plit. WSiP.
  4. Edukacja europejska w gimnazjum. Iwona Wal, Natalia Rzepka. Fundacja Szkolna Wałbrzych 2000.
  5. Traktaty europejskie. Adam Łazowski. Oficyna Wydawnicza „Branta”.
  6. Wiadomości internetowe: Wikipedia, http://europa.eu/index_pl.htm,
  7. Koss- podręcznik i ćwiczenia do wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum. Część 2. ( rozdział IX. Polska w świecie, Polska w Europie). Praca zbiorowa pod redakcją Alicji Pacewicz i Tomasza Merty.

Literatura do konkursu wiedzy o Unii Europejskiej- szkoły podstawowe (kl. 5-7):

1. Internet:
  1. Podręczniki i atlasy do szkoły podstawowej- historia, przyroda, (różne wydawnictwa),
  2. Unia Europejska w zarysie. Katarzyna Kołodziejczyk-Konarska. Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2003.

Zapisy u szkolnego koordynatora konkursu – do 15.03.2018 – wiadomość wysłana przez dziennik elektroniczny VULCAN

Joanna Łaźniowska

szkolny koordynator konkursu