23 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole

WYSTAWA PRZYRODNICZA PT. „ZIEMIA NASZYM WSPÓLNYM OGRODEM. PREZENTACJA BIOMÓW KULI ZIEMSKIEJ”
Motto : „ Tobie została powierzona Ziemia jak ogród Rządź nią z mądrością”.
Św Franciszek z Asyżu

Co roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – międzynarodowe, ekologiczne święto, przypominające o ochronie środowiska. Tegorocznym , przewodnim hasłem kampanii Dnia Ziemi jest walka z zanieczyszczeniami planety, plastikowymi odpadami. W tym dniu pochylamy się nad losem naszej planety , jednocześnie prezentując , jaka jest piękna, fascynująca, ciekawa, różnorodna, ważna.
Uczniowie klas szóstych, wraz z nauczycielami przyrody, mają zaszczyt zaprosić 23. 04.2018 r. na WYSTAWĘ PRZYRODNICZĄ , która będzie w gabinecie przyrody (sala 34 , budynek A) W GODZINACH od 8.00 do 12 .00.
Podczas wystawy będzie można podziwiać tematyczne kompozycje roślinne- „las tropikalny, liściasty, roślinność śródziemnomorska, pustynie – w szkle”, wykonane w ramach zajęć koła przyrodniczego, kolekcje muszli, minerałów, wystawę fotograficzną, plakatów, prac plastycznych, prezentacje multimedialne, książek o Ziemi.
Wystawie będą towarzyszyć ciekawe prelekcje , drobne konkursy wiedzy, degustacja.
W tym dniu , wszyscy przychodzimy ubrani w kolorze zielonym .
Szkolne Konkursy towarzyszące obchodom Dnia Ziemi :
1. Praca plastyczna – „ Piękno przyrody – krajobrazy”. Format A4 – technika dowolna. Klasy 4-6. Termin – 23.04.
2. Praca plastyczna – „ Biomy Kuli Ziemskiej” . Plakat zawierający informacje, zdjęcia, rysunki dotyczące danego biomu. Klasy 6 . Termin 23.04.
3. Zdjęcie – „ Przyroda w moim obiektywie”. Maksymalnie dwa zdjęcia, format A4. Klasy 4-6. Termin 23.04.
4. Książka mojego autorstwa pt. „ Magiczny świat bezkręgowców”. Praca minimum 15 stron, format A4, bogata w rysunki, fotografie. Klasy 4-6. Termin 15. 05.
5. Zdjęcie – „ Piękno jest względne – mikrokosmos bezkręgowców w obiektywie”. Maksymalnie dwa zdjęcia. Format A4. Klasy 4-6. Termin 15.05.

Świętujemy jeden dzień- działamy cały rok!
Dzień Ziemi to tylko symbol, moment ekologicznej refleksji, a także podsumowania różnorodnych działań , które działy się w naszej szkole w ramach Programu Ekologicznego „Ziemia naszym ogrodem”:
– różnorodne akcje – Sprzątania Świata, Pomocy Bezdomnym Zwierzętom,
– warsztaty w szkole, instytucjach , terenie
– konkursy
– prelekcje
– projekty

Zajęcia rozbudziły aspiracje, pasje naukowe uczniów w zakresie zdobywania wiedzy przyrodniczej, zwiększyły zainteresowania własnym środowiskiem, potrzebą jego ochrony.

Iwona Piórkowska-Stryczek