Informacja dyrektora

W związku z sezonem chorobowym prosimy obserwować dzieci pod kątem wystąpienia objawów grypopodobnych, szczególnie wysokiej gorączki.
W trosce o zdrowie uczniów naszej szkoły wdrożyliśmy działania profilaktyczne:
– Wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają uczniowie.
– Zapewnienie środków higienicznych w toaletach .
– Obserwowanie dzieci i młodzieży pod kątem wystąpienia objawów grypopodobnych i informowanie rodziców.
– Ulotki na temat grypy dostępne na terenie szkoły.

Drogi szerzenia:
– droga kropelkowa (np. kaszel)
– kontakt bezpośredni z zakażoną osobą,
– dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie przenoszenie na śluzówki osoby zdrowej (usta, oczy)
Osoba chora jest źródłem zakażenia przez 7 dni od chwili wystąpienia objawów choroby lub o jeden dzień dłużej niż okres trwania choroby.

Objawy:
– gorączka – w grypie objawem charakterystycznym jest wysoka gorączka (powyżej 38oC), która trwa średnio 3-4 dni
– ból głowy – intensywny, silny
– ból gardła – rzadko
– uogólniony ból mięśni i stawów – o dużym nasileniu
– nieżyt nosa (katar) – występuje sporadycznie i nigdy nie jest tak intensywny jak w przeziębieniu
– kichanie – w grypie czasami
– kaszel – ma charakter suchy i napadowy,
– osłabienie, wyczerpanie – wczesne i bardzo nasilone oraz może się przeciągać nawet do 2-3 tygodni

Zalecenia dla rodziców:
– W razie wystąpienia objawów grypopodobnych u któregoś z domowników zgłoś się z nim do lekarza rodzinnego.
Chore dziecko pozostaw w domu i wezwij lekarza.
– Nie zabieraj dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni.
– Zadbaj by dziecko miało zawsze przy sobie chusteczkę do nosa.
– Naucz dziecko zakrywać nos i usta w trakcie kaszlu, kichania chusteczką lub rękawem powyżej łokcia.
– Poinformuj dziecko by zużyte chusteczki wyrzucało do kosza.
– Wyrób w dziecku odruch częstego mycia rąk.
– Spędzaj z dzieckiem wolny czas aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu.
– Zaszczep siebie i swoich bliskich dostępnymi szczepionkami przeciw grypie sezonowej.