Akcja „Żonkile” – podsumowanie

19 kwietnia 2021 r. nasza szkoła wzięła udział w Akcji Żonkile. Uczniowie klas 5-7 wzięli udział w specjalnych zajęciach online oraz razem z tysiącami innych uczniów z całej Polski i świata oglądali premierowe filmy pt. „Będę pisać” oraz „Muranów – Dzielnica Północna”. W ramach akcji Samorządu Uczniowskiego można było przygotować własne żonkile – symbol pamięci o bohaterach warszawskiego getta. Upamiętniliśmy dzięki temu 78. rocznicę wydarzeń, które odcisnęły się piętnem na naszej historii.

Poniżej umieszczamy linki do filmów, które powstały w ramach tegorocznej edycji Akcji Żonkile. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy przez naszych uczniów, ale także rodziców i wszystkich zainteresowanych.

  • Dla uczniów klas 1-3 Muzeum Polin przygotowało słuchowisko na bazie opowiadania Zofii Staneckiej pt. „Pamięć drobinek”, opowiadające historię leśnych istot, które troszczą się o siebie i ratują w potrzebie, lecz pewnego dnia jeden z opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach.
  • Film pt. „Będę pisać” jest przeznaczony dla uczniów klas 4-6. To animacja stworzona na bazie archiwalnych zdjęć z okresu II wojny światowej, przedstawiająca losy Zosi i Natana – czytelników „Małego Przeglądu”, których połączyła przyjaźń silniejsza od wojny.
  • Film pt. „Muranów – Dzielnica Północna” to lekcja historii o warszawskich Żydach dla uczniów klas 7 i 8. Prezentuje ją Alicja, która odkryła swoje żydowskie korzenie i przedstawia losy Żydów mieszkających w Warszawie od XVIII wieku do współczesności, wplatając w to historie swojej własnej rodziny.

Poniżej przedstawiamy także galerię żonkili stworzonych przez naszych uczniów.

przygotowała: Anna Rymarczyk