Praca ucznia

Dzień Matki, Dzień Ojca

26 maja to dzień kiedy swoje święto obchodzą wszystkie mamy. W Polsce ten dzień jest świętowany od 1914 roku. Dziś święto to jest celebrowane w większości krajów europejskich. Swoje korzenie święto to ma już w czasach antycznych, kiedy to oddawano cześć boginiom- matkom. Przykładami mogą tu być Gaja, Rea, Demeter czy Latona. Przykłady można by mnożyć. Skupmy się jednak na czasach współczesnych.

Dziś obchody Dnia Matki w Polsce polegają na obdarowywaniu mam kwiatami, laurkami, drobnymi lub większymi upominkami. W szkołach i przedszkolach często odbywają się uroczyste akademie podczas których najmłodsi często we wzruszający sposób zapewniają o swojej miłości, jednocześnie przepraszając za złe zachowanie, obiecując – rzecz jasna – poprawę.

Niedługo po pierwszych obchodach Dnia Matki, w naturalny sposób zaczęto świętować Dzień Ojca. W Polsce ten dzień jest świętowany 23 czerwca.

Rodzice to osoby, które nas prowadza i są naszymi autorytetami. Być może czasami są przewrażliwieni, przytłaczają nas obowiązkami, bądź wydaje się że są niewyrozumiali, ale musimy pamiętać, że to im zawdzięczamy to co mamy. Wdzięczność, to cecha, która w moim odczuciu zanika. Coraz ciężej znaleźć osobę, od której wręcz promieniuje wdzięczność. Sądzę, że takie osoby to prawdziwy skarb. Zatem aspirujmy na takich ludzi! Zbliżające się święta to pretekst do zmiany czegoś w sobie i uwypuklenia tej cechy. Bądźmy wdzięczni swoim rodzicom i życzmy im wszystkiego co najlepsze. W końcu, gdyby nie oni, to co byśmy poczęli? (aut. Martyna)

Drogie Mamy! Drodzy Tatusiowie!

Jesteście naszą ostoją spokoju, oazą ciszy, źródłem wiedzy.
Bije od Was nieskończona miłość i dobroć.
Bronicie i chronicie nas jak lwy i lwice. Uczycie życia.
W tym szczególnym dniu chcemy zapewnić Was o naszej miłości, wdzięczności, oddaniu.
Dziękujemy za cierpliwość, wsparcie,
 a także za słowa krytyki, zakazy i nakazy (wiemy, że czasem są potrzebne).
Przepraszamy za popełnione błędy.
Życzymy Wam dużo zdrowia, miłości, pogody ducha.

Wasze dzieci.

praca uczennicy

W imieniu Samorządu Uczniowskiego informację przygotowały: Weronika i Martyna (kl. 8.)
Opieka: Emilia Wróbel, Anna Rymarczyk.