11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Aby upamiętnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcamy do lektury tekstu dotyczącego tego święta, przygotowanego przez Panią Joannę Łaźniowską, a także do udziału w Szkolnym Quizie wiedzy o Polsce, opracowanym przez Panią Annę Rymarczyk. Linki do quizu znajdują się poniżej:

Klasy 1-3:        http://bityl.pl/j3k1p

Klasy 4-8:        http://bityl.pl/v3wp9

Do quizu należy zalogować się przez swoje konto Office. Quiz trwa od 10 do 17 listopada. Na najlepszych uczniów czekają nagrody!

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni (…), będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)” – napisał Jędrzej Moraczewski w 1918 roku.

Święto niepodległości upamiętnia odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się zaledwie dwie takie uroczystości.

Zniesiono je jednak już 22 lipca 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej.

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Święto niepodległości – historia

Dzień 11 listopada, który stał się świętem niepodległości jest datą symboliczną. Odnosi się do terminu zakończenia I wojny światowej poprzez zawarcie układu rozejmowego w Compiègne, pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim. Związane jest to również z powrotem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej przebywał w niewoli w Magdeburgu (10 listopada). De facto, odzyskanie przez Polskę niepodległości zostało ogłoszone przez Radę Regencyjną już 7 października 1918 roku. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Polska odzyskiwała niepodległość stopniowo, a sam wybór tego konkretnego dnia jest wynikiem arbitralnej decyzji władz II RP, po śmierci Józefa Piłsudskiego.

Artykuł opracowała: Joanna Łaźniowska