prace plastyczne uczniów

Praca z książką Doroty Cembrzyńskiej-Nogala „Syberyjskie przygody Chmurki” w klasach 1-3

Czytając „Syberyjskie przygody Chmurki” dzieci miały możliwość poznania faktów historycznych związanych z losem Polaków zesłanych na Sybir.

Książka opowiada o zsyłkach Polaków na Sybir za czasów ZSRR. Chmurka, czyli Anna Szwykowska- Michalska, to postać autentyczna. Krewni Chmurki posiadali przed wojną hutę szkła, dlatego zostali pozbawieni majątku, mężczyzn zamordowano, a kobiety skazano na 25 lat zesłania na Sybir. Książka w przystępny sposób przybliża dzieciom losy zesłańców i ich codzienne bardzo trudne życie.

Po przeczytaniu i omówieniu książki uczniowie przygotowali prace plastyczne o przygodach Chmurki – dziewczynki w ich wieku.