Szkolny konkurs literacki „Dom daleko od domu”

Zesłańcy. Wygnani nagle ze swoich domów. Wyrwani ze znanej, oswojonej codzienności. Niektórzy musieli w ciągu dwudziestu minut zdecydować, co zabrać ze sobą w podróż nie wiadomo dokąd i nie wiadomo na jak długo. Wywiezieni bardzo daleko. Do zupełnie obcego, całkowicie innego świata. Inny krajobraz, inny klimat, inna roślinność, inni ludzie… I często nieludzkie warunki życia. Ciężka, ponad siły praca, przeraźliwe zimno, niewystarczająca ilość jedzenia, choroby, tęsknota, strach…

Żeby przeżyć, musieli się tam jakoś zadomowić. Musieli nauczyć się żyć w tych, tak skrajnie innych niż dotychczasowe, warunkach.

Napisz opowiadanie o próbach i sposobach tego zadomawiania się – czyli budowania swojego nowego domu daleko od tego utraconego. Pokaż w nim, co mogło zesłańcom pomóc, co było dla nich ważne, skąd brali siłę do trwania i walki o przeżycie. Skąd czerpali energię do dbania o najbliższych, do budowania domu wbrew temu, w jakich tragicznych warunkach się znaleźli.

Zasady formalne konkursu:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 5-8.
  2. Opowiadanie w formie elektronicznej należy przesłać na adres wandajelowicka @sp71.wroc.pl do 28 lutego.
  3. Opowiadanie nie może być dłuższe niż 8400 znaków ze spacjami (około 3 strony A4, czcionka Times Roman 12, interlinia 1,5).
  4. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie laureatów nastąpi 29 kwietnia w dniu nadania naszej Szkole imienia Zesłańców Sybiru.
  5. Dla laureatów konkursu przewidziane są oczywiście dyplomy i nagrody, w tym cząstkowa ocena celująca z języka polskiego. Każdy uczestnik konkursu otrzyma cząstkową ocenę bardzo dobrą z języka polskiego.
  6. Do udziału w konkursie zapraszamy również osoby dorosłe. Dla laureatów w tej kategorii przewidziane są dyplomy uznania.
  7. Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane w formie pamiątkowej edycji zbioru opowiadań z okazji nadania imienia szkole.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. W razie pojawienia się pytań zapraszamy do kontaktu mailowego

Marta Kruk
Wanda Jełowicka