plakat

VI Ogólnopolski Konkurs Literacki „Popisz się talentem” – „Detektywi w akcji”. Konkurs na opowiadanie detektywistyczne!

Wydawnictwo Nowa Era zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Popisz się talentem” pod hasłem „Detektywi w akcji”. W konkursie mogą wziąć udział również uczniowie z Ukrainy, pisząc opowiadanie w języku ukraińskim.

Zadanie konkursowe brzmi:

„Kto powiedział, że dzieci nie mogą być detektywami? Nikt tak nie powiedział! Czas zatem wkroczyć do akcji, młodzi tropiciele tajemnic! Świat jest pełen sekretów czekających na rozwikłanie, a wy na pewno macie w głowie mnóstwo pytań, na które zawsze chcieliście znaleźć odpowiedzi. Ot, choćby… skąd się bierze chrupiąca skórka na chlebie? Kim jest elegancka pani na starych rodzinnych fotografiach? Kto wciąż dosypuje ziarenek do osiedlowego karmnika? Czy w zamczysku za miastem naprawdę straszy?

Zastanówcie się, co Was najbardziej ciekawi, co nie daje Wam spokoju, jakie tajemnice chcielibyście odkryć… i ruszajcie ich tropem! Zostańcie detektywami, którzy węszą, obserwują, badają. A potem napiszcie opowiadanie o swoim śledztwie. Wyjaśnijcie, jaką tajemnicę wzięliście na cel. Jak działaliście? Czy ktoś Wam pomógł? No i oczywiście – jak to się wszystko skończyło? Pamiętajcie, aby nie zdradzać rozwiązania tajemnicy zbyt wcześnie. Wasze opowiadanie powinno trzymać czytelnika w napięciu do ostatniego słowa!”

Opowiadanie detektywistyczne nie może przekroczyć 2800 znaków bez spacji. Komisja konkursowa oceni prace według następujących łącznych kryteriów:

1. oryginalność, w tym szczególnie nie powielanie znanych motywów, rozwiązań i schematów,
  2. kreatywność w zakresie konstruowania opowieści i fabuły,
  3. styl i swoboda wypowiedzi,
  4. spójność pracy i sposób jej powiązania z opowieścią wstępną,
  5. wprowadzanie elementów humorystycznych lub zastosowanie oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań literackich.

Wyniki zostaną ogłoszone we maju 2022 roku. Wyłonionych zostanie 15 laureatów spośród uczniów klas I-IV oraz 15 laureatów spośród uczniów klas V-VIII. Laureaci otrzymają Honorowy Dyplom Młodego Autora. Wszystkie nagrodzone prace konkursowe zostaną wydane przez wydawnictwo Nowa Era w formie publikacji książkowej.

Termin nadsyłania prac upływa 20 kwietnia 2022 r. Uczniów chętnych do udziału w konkursie proszę o przesłanie swoich prac do 10 kwietnia, żeby został jeszcze czas na ostateczną redakcję tekstu.

Uczniowie klas I-IV przesyłają swoje prace na adres:

Uczniowie klas V-VIII przesyłają swoje prace na adres:

Szczegóły konkursu zamieszczone są na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Znajdują się tam również podpowiedzi, jak napisać opowiadanie detektywistyczne.

Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w konkursie.

Wanda Jełowicka

plakat