Wystawa „Golgota Wschodu”

Udział w wernisażu wystawy „Golgota Wschodu”

17 stycznia, w dotychczasowej Izbie Pamięci Sybiraków przy ul. Wittiga 10, odbyło się otwarcie długo oczekiwanej wystawy „Golgota Wschodu”, opowiadającej o wywózkach Polaków na Syberię oraz ich losie na „nieludzkiej ziemi”. Szkołę Podstawową nr 71 im. Zesłańców Sybiru na uroczystości reprezentował dyrektor szkoły Leszek Wesołowski oraz klasa 8c.

Ekspozycja została zorganizowana dzięki współpracy środowiska wrocławskich Sybiraków z Centrum Historii Zajezdnia w ramach projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i norweskie spojrzenie na totalitaryzmy”. Głównymi jej autorami są prof. Grzegorz Hryciuk oraz Juliusz Woźny.

Wystawa „Golgota Wschodu” składa się z dwóch przestrzeni. Pierwsza dotyczy zesłań na Syberię od XVII do XIX wieku, druga – zesłań w XX wieku, głównie w czasie II wojny światowej. Dla zwiedzających wystawa dostępna będzie od 23 stycznia w godzinach: wtorek – czwartek 9.00–15.00, piątek 11.00–17.00, sobota i niedziela 10.00–16.00.

Joanna Łaźniowska