VII Ogólnopolski Konkurs Literacki „Popisz się talentem” – „Przymierz Okulary Czasu”

Wydawnictwo Nowa Era zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Popisz się talentem” pod hasłem „Przymierz Okulary Czasu”.

Zadanie konkursowe brzmi:

Porządkowałem ostatnio piwnicę i w jednej ze starych gazet znalazłem niezwykłe ogłoszenie. Brzmiało ono tak:

„Gratka dla miłośników gadżetów! Koniecznie musicie poznać najnowszy produkt firmy „Chwilołapka & Synowie”. To Okulary Czasu. Jeśli założy je dziecko, widzi świat oczami dorosłych. Jeśli założy je dorosły, widzi świat oczami dzieci. Uwaga: okulary należy zdjąć przed upływem 5 minut. W przeciwnym razie mogą wystąpić efekty uboczne w postaci splątania czasoprzestrzennego i trwałej zmiany punktu widzenia!”

Kiedy tylko przeczytałem to ogłoszenie, natychmiast postanowiłem kupić takie okulary. Niestety, okazało się, że wycofano je ze sprzedaży, ponieważ nie miały wymaganych atestów. Jak myślicie – co by się działo, gdyby Okulary Czasu wciąż były dostępne i trafiły na przykład do Was? Albo do Waszych rodziców? Dziadków? Pani od matematyki? Surowej sąsiadki z trzeciego piętra? No i co by było, gdybyście Wy lub Wasi bliscy zapomnieli zdjąć je po upływie 5 minut?! Chyba tylko Wasza wyobraźnia jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie! Dlatego szybko siadajcie i piszcie o tym opowiadanie!

Opowiadanie nie może przekroczyć 2800 znaków bez spacji. Komisja konkursowa oceni prace według następujących łącznych kryteriów:

1. oryginalność, w tym szczególnie nie powielanie znanych motywów, rozwiązań i schematów,
  2. kreatywność w zakresie konstruowania opowieści i fabuły,
  3. styl i swoboda wypowiedzi,
  4. spójność pracy i sposób jej powiązania z opowieścią wstępną,
  5. wprowadzanie elementów humorystycznych lub zastosowanie oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań literackich.

Wyniki zostaną ogłoszone we maju 2023 roku. Wyłonionych zostanie 15 laureatów spośród uczniów klas I-IV oraz 15 laureatów spośród uczniów klas V-VIII. Laureaci otrzymają Honorowy Dyplom Młodego Autora. Wszystkie nagrodzone prace konkursowe zostaną wydane przez wydawnictwo Nowa Era w formie publikacji książkowej.

Termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2023 r. Uczniów chętnych do udziału w konkursie proszę o przesłanie swoich prac na adres:

do 21 marca, żeby został jeszcze czas na ostateczną redakcję tekstu.

Szczegóły konkursu zamieszczone są na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Znajdują się tam również podpowiedzi, jak napisać opowiadanie detektywistyczne.

Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w konkursie.

Wanda Jełowicka