XII Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.

W dniach 1-3 czerwca 2023 roku Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu oraz Zarząd Główny Związku Sybiraków zorganizował Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru pod hasłem: „Wspomnienia łączą pokolenia. Celem organizowanych Zjazdów jest wymiana doświadczeń oraz określenie kierunków dalszej współpracy szkół imiennie związanych z Sybirakami.

Uroczystość rozpoczęła się 1 czerwca w Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Sulejówku. 2 czerwca uczestnicy Zjazdu i zaproszeni goście przybyli do Rozbitego Kamienia, by wziąć udział w spotkaniu z władzami samorządowymi, oświatowymi, przedstawicielami organizacji kombatanckich oraz członkami społeczności lokalnej.  Wręczono odznaczeń zasłużonym w krzewieniu idei Sybirackiej, przekazano sztandar Związku Sybiraków Oddział w Sokołowie Podlaskim Zespołowi Oświatowemu im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu oraz  mieliśmy okazje obejrzeć występy uczniów szkoły, które pięknie zaprezentowały jeden z przykładów pomocy represjonowanej ludności Polski –  POLSKIE DZIECI W INDIACH, a także obejrzeliśmy spektakl teatralny w wykonaniu aktorów teatru MAM TEATR pt. „Błękitny Express”. Uczestniczyliśmy również, w wykładzie historyka – regionalisty Pana Jacka Odziemczyka oraz w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez przedstawiciela Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku – Jak pracować z nagranymi wspomnieniami Sybiraków?

Zakończenie Zjazdu odbyło się 3 czerwca w Sulejówku.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Joanna Łaźniowska

Beata Sienkiewicz

Przygotowano na podstawie programu zjazdu umieszczonego na stronie: http://zorozbitykam.szkolnastrona.pl/a,614,xxii-krajowy-zjazd-dyrektorow-szkol-i-placowek-oraz-prezesow-stowarzyszen-noszacych-imiona-upamietniajace-zeslancow-sybiru

Jeśli ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę o polskich dzieciach w Indiach, polecamy film: