Dzień Pamięci o Ofiarach Sowieckich Deportacji

14 czerwca po raz pierwszy w Europie obchodzony był Dzień Pamięci o Ofiarach Sowieckich Deportacji.

Uroczystości jednocześnie odbyły się w Strasburgu i we Wrocławiu. Upamiętnienie wydarzeń ma odtąd status oficjalnej uroczystości organizowanej przez Parlament Europejski.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 71 im. Zesłańców Sybiru uczestniczyli we wrocławskich obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Sowieckich Deportacji, które odbyły się  w Sanktuarium Golgoty Wschodu.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu we współpracy z Platformą Europejskiej Pamięci i Sumienia.

W czasie uroczystości przywołano historie konkretnych zesłańców, które zostały zaprezentowane przez uczniów wrocławskich szkół. Uczennice naszej szkoły przedstawiły historię trzech osób:

Pola Graczyk z klasy 8E odczytała wspomnienia Zofii Helwing, współzałożycielki reaktywowanego w latach 1988/1989 Związku Sybiraków.

Yuliia Faizullina z klasy 8D i Oleksandra Semko z klasy 8A odczytały w języku ukraińskim wspomnienia ukraińskich zesłańców, pozyskane dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie: historie Fiodora Pakholchaka i Petro Maksymeyko.

Po uroczystości zapalono znicze przy ścianie Panteonu Pamięci, aby oddać cześć wywiezionym „na nieludzką ziemię”.

Joanna Łaźniowska

Natalia Sidorska – Przybylska