„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

W dniu 8 września  2023 r. w Kościele Garnizonowym – Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu odbyła się Msza Święta z wojskową asystą honorową w intencji rodziny Ulmów.

W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy kilku dolnośląskich szkół. Szkołę Podstawową nr 71 im. Zesłańców Sybiru we Wrocławiu reprezentowali uczniowie z klasy 7B i 7D wraz z wychowawcami.

Uroczystość zorganizowano w związku  z decyzją  Papieża Franciszek o włączeniu rodziny Ulmów, Józefa i Wiktorii oraz ich 7 dzieci, do grona błogosławionych.

Rodzina Ulmów, mieszkająca w okupowanej przez Niemców Markowej, 24 marca 1944 r. została rozstrzelana za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady.

W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Rodzina Ulmów stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji.

na podstawie informacji

Instytutu Pamięci Narodowej