W dniu 8.04.2024r. (poniedziałek) uczniowie klasy 5b odbyli wirtualna wędrówkę po lesie równikowym na lekcjach biologii i geografii. Płynęli Amazonką wraz z Indianinem, obserwowali deszcz zenitalny, wędrowali przez warstwy lasu, poszukiwali roślin i zwierząt w wirtualnej rzeczywistości lasu deszczowego, towarzyszyło im m.in.: drzewo kapokowe, kakaowiec właściwy, monstera, a także tukan, wyjec, tapir, koliber. Mogli obserwować wirtualne modele 3d  jaguara czy żaby drzewołaza. Oprócz świata wirtualnego towarzyszyły im elementy rzeczywiste: storczyk, trzykrotka, helikonia, awokado, kakao, gorzka czekolada, której mogli posmakować. Poruszony został również problem związany z nadmierną wycinką lasów równikowych, uczniowie po obejrzeniu ciekawej animacji w języku angielskim, wskazywali na przyczyny i skutki tych działań. Wspólna pracę zakończyliśmy rozważaniem przysłowia Indian Cree „Tylko wtedy, gdy ostatnie drzewo umrze i ostatnia rzeka zostanie zatruta i ostatnie ryby zostaną złowione, zdamy sobie sprawę, że nie można jeść pieniędzy”.

W podróży uczniom towarzyszyli nauczyciele obserwatorzy, którzy doskonalili się i poznawali możliwości wykorzystywania gogli VR i zasobów VR w pracy z uczniami. Był to czas ciekawej i aktywnej pracy (ale także zabawy)  dla uczniów i nauczycieli, a tak daleka i szybka podróż niektórych przyprawiła o naukowy zawrót głowy😊.

Elżbieta Ślipek

Beata Sienkiewicz