uroczystość w rocznicę nadania imienia szkole

Projekt „Kwiecień z Patronem – Syberyjski Survival”

Kwiecień w naszej szkole to Miesiąc z Patronem. Podjęliśmy i zrealizowaliśmy wiele działań przybliżających nam codzienne życie zesłańców. Życie, które każdego dnia było walką o przetrwanie.

Klasy 1-3

Uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym na pracę przestrzenną „Flora i fauna Syberii”. Powstały bardzo ciekawe makiety, ukazujące warunki geograficzne i przyrodnicze, w których zesłańcy musieli nauczyć się żyć.

Barbara Korziewicz i Hania Świetlicka z klasy 4a przedstawiły w klasach 1-3 Teatrzyk Kamishibai „Przygody Ani zwanej Chmurką” na podstawie książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali „Syberyjskie przygody Chmurki”. Ten mini spektakl pokazał najmłodszym uczniom, jak wyglądało życie na Syberii widziane oczami dziecka. Basia i Hania są autorkami tekstu i wszystkich ilustracji.

Klasy 4

W klasach 4 odbyły się sybirackie lekcje przedmiotowe. Na przyrodzie uczniowie poznali geografię miejsc zesłań oraz warunki geograficzne, klimatyczne, środowiskowe i przyrodnicze, jakie tam panowały („Czy Sybir to tylko Syberia…?”, „Środowisko przyrodnicze – przyjaciel czy wróg?”). Na lekcjach języka polskiego poznali znaczenie podstawowych pojęć związanych z zesłaniami, takich jak katorga, deportacja, Sybirak, zesłaniec, łagry („Słownik zesłańczych pojęć”). Natomiast na lekcjach historii dowiedzieli się kim byli zesłańcy i dlaczego wywożono ich na Sybir(„Kiedy? Kto? Dlaczego?”).

Klasy 5-6

Uczniowie klas 5-6 zwiedzili szkolną wystawę „Poznajemy świat zesłańców”i na podstawie eksponowanych plakatów wypełniali karty pracy. Na lekcjach historii dowiedzieli się o przyczynach i przebiegu zesłań, oglądając prezentację „Zesłańcy Sybiru”. Wzięli również udział w konkursie plastycznym „Syberyjski Survival”, w którym zadaniem konkursowym było zilustrowanie walki o przetrwanie, jaką codziennietoczyli zesłańcy. Najrzetelniej wypełnione karty pracy z wystawy „Poznajemy świat zesłańców”oraz zwycięskie prace plastyczne zostały nagrodzone przez Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu.

Klasy 7-8

Uczniowie klas 7-8 poznawali życie zesłańców z pomocą różnych źródeł. Z autentycznych spisanych wspomnień Sybiraków dowiedzieli się, jak wyglądała codzienność zesłańców i ich walka o przetrwanie. Obejrzeli poruszającą prezentację autentycznych fotografii sybirackich „Migawki z życia zesłańców”. Zwiedzili także wystawę „Golgota Wschodu”, opowiadającą o wywózkach Polaków na Sybir oraz ich losie na tej „nieludzkiej ziemi”.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym „Syberyjski Survival”, w którym zadaniem konkursowym było zilustrowanie walki o przetrwanie, jaką codziennietoczyli zesłańcy. Zwycięskie prace plastyczne zostały nagrodzone przez Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu.

Dodatkowo w klasach 7 uczniowie omawiali komiks „Niewysłane listy”Juliusza Woźnego i Marina Ventera jako lekturę dodatkową na języku polskim. Natomiast w klasach 8 – książkę”Szare śniegi Syberii”Ruty Sepetys. Ósmoklasiści obejrzeli również film „Szare śniegi Syberii” na podstawie książki Ruty Sepetys.

28 kwietnia, w pierwszą rocznicę nadania naszej szkole imienia Zesłańców Sybiru, obchodziliśmy Dzień Patrona. Na uroczysty apel przybyli znakomici goście – przedstawiciele środowisk sybirackich Wrocławia. Była to dobra okazja, by podsumować i przedstawić nasze działania zrealizowane w ramach projektu „Kwiecień z Patronem”. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody z rąk przedstawicieli Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru. Podczas apelu nastąpiło również uroczyste przekazanie sztandaru nowemu składowi pocztu sztandarowego naszej szkoły. Nie zabrakło części artystycznej – pięknie recytowanych wierszy sybirackich z wykonywanym na żywo podkładem muzycznym.