Międzyszkolny konkurs „Szkolny Broker Informacji Junior” dla klas VI

Zapraszamy uczniów las VI Międzyszkolnego konkursu „Szkolny Broker Informacji Junior”. Konkurs jest bezpłatny. Organizatorem konkursu jest Mediateka. Celem konkursu jest:

-utrwalenie i poszerzenie wiedzy o źródłach informacji,

-doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji,

-doskonalenie umiejętności gromadzenia i selekcji informacji,

-doskonalenie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną,

– integracja środowiska lokalnego.

W konkursie uczestniczą 2-osobowe drużyny klas szóstych – najlepsza drużyna szkoły reprezentuje szkołę w etapie międzyszkolnym. Na etapie szkolnym drużyny mają do rozwiązania sześć zadań w trzech kategoriach (po dwa pytania z każdej kategorii):

1. a) wyszukiwanie informacji ze źródeł bezpośrednich
  2. b) wyszukiwanie informacji z katalogów biblioteki szkolnej
  3. c) wyszukiwanie informacji w Internecie

Na wykonanie wszystkich zadań drużyna ma 45 minut. Za każde zadanie można otrzymać od 0 do 2 punktów. Warunkiem uzyskania jakiejkolwiek liczby punktów jest podanie źródła, z którego została zaczerpnięta odpowiedź (w przypadku wyszukiwania w Internecie musi to być źródło inne niż Wikipedia). Najlepsza drużyna (jedna ze szkoły) przechodzi do etapu międzyszkolnego.

Wykaz zagadnień

– warsztat informacyjny biblioteki

– rodzaje katalogów w bibliotece

– rodzaje wyszukiwarek w Internecie

– opis bibliograficzny

– kartoteka zagadnieniowa

– bibliograficzne zestawienie tematyczne

– sposoby wyszukiwania

– katalog Biblioteki Narodowej i bibliotek publicznych we Wrocławiu

Etap szkolny odbędzie się do 31.01.2018 r. Etap międzyszkolny 07.02.2018 r. w Mediatece.

Do wygrania ciekawe nagrody!

Więcej informacji u nauczyciela bibliotekarze i nauczycieli zajęć komputerowych.