VI Konkurs Matematyka i Ekonomia dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej

Zapraszamy uczniów klas V i VI do udziału w VI Konkursie Matematyka i Ekonomia dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs jest bezpłatny. Zgłoszenia  do 12.01.2018 r. do nauczyciela informatyki  p. Andrzej Olechowskiego.

Konkurs ma charakter interdyscyplinarny – obejmuje treści programowe z matematyki dla uczniów szkół podstawowych i wybrane zagadnienia z ekonomii. W czasie konkursu można korzystać z prostego kalkulatora.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

1. Etap I – szkolny – 13 lutego 2018 (test indywidualny),
  2. Etap II – półfinałowy – 6 marca 2018 ,
  3. Etap III – finałowy – 24 kwietnia 2018.

Problematyka konkursu

1. Banki, lokaty i kredyty.
  2. Ceny, płace i podatki.
  3. Pieniądze i buchalteria domowa.
  4. Funkcje i zadania NBP.

Tematy szczegółowe

1. Inflacja, stabilność systemu finansowego, funkcje i zadania NBP (działalność emisyjna, bank centralny państwa, bank banków),
  2. Gospodarowanie budżetem domowym (zarządzanie budżetem osobistym, optymalizacja wydatków: racjonalne oszczędzanie i inwestowanie, konsekwencje zadłużenia/unikanie pułapki kredytowej, podatki w domu),
  3. Pieniądz (historia pieniądza, wartość i rola pieniądza, polityka pieniężna i inflacja,
  4. Instytucje i usługi finansowe (system bankowy: bank komercyjny i jego funkcje, podstawowe produkty bankowe: kredyty, rachunki, depozyty, ich zalety i wady).

Wykaz literatury stanowiącej pomoc dla uczniów:

1. Lista przykładowych zadań konkursowych,
  2. Edukacyjna strona internetowa www.NBPortal.pl
  3. Portal edukacyjny www.ZrozumFinanse.pl
  4. Zadania z matematyki finansowej: http://www.matematyka.wroc.pl/book/matematyka-finansowa
  5. www.poznaj.NBP.pl

Strona domowa konkursu.