Gra miejska – „WIELE KULTUR, RÓŻNI LUDZIE, JEDEN WROCŁAW”

29.05.2018 odbyła się gra miejska – „WIELE KULTUR, RÓŻNI LUDZIE, JEDEN WROCŁAW”.
Organizatorami tego przedsięwzięcia były dwie wrocławskie placówki: Szkoła Podstawowa Nr 71 oraz Szkoła Podstawowa Nr 32, wspierani przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Uczniowie pod opieką nauczycieli działających w Akademii Talentów i Uzdolnień przygotowali dla drużyn z wrocławskich szkół indywidualne trasy pozwalające na poznanie wielokulturowego Wrocławia.

W grze miejskiej, w dwóch turach, udział wzięło 12 placówek (SP nr 3, SP nr 5, SP nr 39,
SP nr 44, SP nr 64, SP nr 76, SP nr 77, SP nr 81, SP nr 93, SP nr 109, Gimnazjum nr 13, Zespół Szkól EKOLA).

Gra składała się z 6 baz (stacji), które znajdowały się w różnych miejscach w okolicach wrocławskiego rynku. Drużyny wyruszały spod pręgierza (baza główna) w tym samym czasie wyznaczoną przez organizatorów trasą. Każda z drużyn otrzymała pakiet wskazówek dotyczących poruszania się pomiędzy wyznaczonymi bazami. Przy kolejnych stacjach uczestnicy gry spotykali się z uczniami przebranymi w stroje charakterystyczne dla danej społeczności zamieszkującej Wrocław (Hindusami, Czechami, Niemcami, Żydami, Grekami i Ukraińcami), od których otrzymywali zestaw zadań do wykonania. Zadania były tak skonstruowane, aby połączyć w sobie ogólną wiedzę uczestników, ich spostrzegawczość, pomysłowość, kreatywność, umiejętność poruszania się w terenie oraz współpracę w zespole.

W pierwszej turze zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 39, natomiast w turze drugiej Szkoła Podstawowa nr 81.

Biorąc udział w grze miejskiej młodzi Wrocławianie rozwijali umiejętności dialogu, promowania postawy tolerancji oraz osiągania konsensusu.
Nauczyli się rozpoznawać i przekraczać stereotypy – w oparciu o wiarygodne źródła informacji o odmiennych obyczajach i sposobach życia.
Organizatorzy chcieli, aby młodzi ludzie w sposób radosny i twórczy uczestniczyli w przestrzeni miejskiej Wrocławia.

Joanna Łaźniowska