Grafika

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Grafika

Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.


Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.
Witaj dniu trzeciego maja,


który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!…

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

Konstytucja 3 maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe.

W 1792 roku rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 maja. Ostatecznie doszło do obalenia Konstytucji  i drugiego rozbioru państwa. Następnie w wyniku trzeciego rozbioru Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata.

Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane zostało przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku  3 Maja jest ponownie oficjalnym świętem narodowym Polaków. 

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja  była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. I choć obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, po upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.

To marzenie zostało zrealizowane ponownie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku a jego symbolem stała się uchwalona 17 marca 1921 roku kolejna polska konstytucja – tzw. Konstytucja marcowa.

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie uchwalenia Konstytucji marcowej wprowadzającej ustrój demokratycznej republiki, opartej o trójstopniowy podział władzy. Jej podstawą był sprawdzony już w praktyce model ustrojowy II Republiki Francuskiej.

W związku z zainicjowanym przez Radę Miejską Wrocławia Projektem Konstytucja, w szkole prowadzone są zajęcia mające przybliżyć uczniom polskie  tradycje konstytucyjne oraz budować świadomość obywatelską i prawną wśród dzieci i młodzieży, ponieważ edukacja szkolna ma za zadanie przygotować młodzież do życia w społeczeństwie otwartym, szanującym prawa i wolności człowieka oraz do działania w społeczeństwo obywatelskim.

Zajęcia prowadzone są m.in. w oparciu o scenariusze przygotowane przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Obraz Jana Matejki

Przygotowała: Joanna Łaźniowska