Wrocław

Koniec Festung Breslau – początek polskiego Wrocławia. 76 rocznica zakończenia II wojny światowej

6 V 1945 roku  kapituluje Festung Breslau, O 7.00 rano artyleria Twierdzy Breslau zamilkła. Sześć godzin później wszystkie niemieckie jednostki dostały rozkaz zawieszenia broni. Wieczorem w willi Colonia przy obecnej ul. Rapackiego 14, dowódca twierdzy gen. Niehoff przyjął warunki kapitulacji od dowódcy radzieckiej 6. Armii gen. Głuzdowskiego. W wyniku oblężenia Wrocławia zniszczeniu uległo ok. 75% miejskiej zabudowy.

Dwa dni później kończy się II wojna światowa w Europie.

Decyzja o włączeniu Wrocławia w granice Polski zapada podczas konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie (17 VII – 2 VIII 1945 r.)

80-dniowe oblężenie Wrocławia, to tragedia nie tylko miasta – jego zniszczonych dóbr kultury i infrastruktury,  to również tragedia jego dawnych mieszkańców – Niemców i trudy życia nowych mieszkańców – Polaków z różnych stron kraju i Europy.

W miejscu ruin Breslau, a później polskiego Wrocławia, powstawały nowe mieszkania i bloki, które na nowo stworzyły tu tkankę miejską. Nie sposób było jednak nie zauważyć w mieście przez całe dziesięciolecia śladów tamtych walk. Wrocław powoli, choć systematycznie, zaleczał jednak wojenne rany, wracając do swej roli stolicy Dolnego Śląska.

Olga Tokarczuk, wrocławska noblistka i Honorowa Obywatelka Wrocławia powiedziała: „To miasto po wojnie zostało ufundowane na wielkim historycznym paradoksie: obwołane twierdzą i skazane na zagładę przez swoich niemieckich obrońców, zostało z miłością odbudowane rękami przybyszów, imigrantów, nowych osiedleńców”.

Bohaterami powojennego i dzisiejszego Wrocławia są jego mieszkańcy. To ich praca, ambicje, zaangażowanie i talenty sprawiły, że stolica Dolnego Śląska ma dzisiaj renomę ważnej europejskiej metropolii. Wśród nich są pionierzy odbudowujący Wrocław z powojennych ruin, robotnicy, którzy w latach 80-tych przeciwstawili się władzom komunistycznym, tysiące wrocławian, którzy w czasie powodzi w 1997 roku ocalili swoje miasto przed zniszczeniem oraz wielu innych wspaniałych ludzi, dzięki którym Wrocław jest obecnie doskonałym miejscem do życia. Mieszkamy w pięknym mieście, które na nowo jest Mikrokosmosem, perłą, miastem spotkań…

Joanna Łaźniowska

Wrocław
ul. Wielka w stronę Gwiaździstej i dalej Kruczej widziana od strony Powstańców Śląskich. W miejscu kamienicy na wprost (dawny konsulat) dziś jest rondo Havla. Po prawej Wielka 4-14. Dziś to południowa strona Sky Tower, źródło: fotopolska.eu
Wrocław
Widok z wieży ratusza w kierunku placu Solnego. Fot. Krystyna Gorazdowska (?), 1945.
[Zbiory Muzeum Miejskiego Wrocławia]
Wrocław
Widok z wieży ratusza na wlot ulic Oławskiej i Świdnickiej. Fot. Stanisław Klimek.