Akcja „Tydzień z Akapitem”

W dniach 15-19 listopada nasza szkoła we współpracy z Działem Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego oraz wydawnictwem Akapit Press współorganizowała „Tydzień z Akapitem”. W jego ramach nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch spotkaniach.

Z klasą 3c spotkała się autorka książek dla dzieci pani Joanna Kmieć. Pisarka czytała fragmenty swojej książki „Magiczne kino”, dając jednocześnie uczniom różne zadania do wykonania. Trzeba było odgadnąć, jakie skarby znajdują się w tajemniczym worku. Z zawiązanymi oczami należało otworzyć zamki. Dzieci tworzyły też własne magiczne historie, które później wszystkim opowiadały.

Klasa 6a wzięła udział w spotkaniu z panią Iwoną Pakułą – właścicielką oraz redaktorką Wydawnictwa Akapit Press, które wydaje książki dla dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda droga książki od autora do czytelnika, kto bierze udział w przygotowaniu książki do druku oraz na czym polega praca wydawcy. Pani Pakuła opowiedziała również o współpracy z Małgorzatą Musierowicz oraz o tworzonym przez nią cyklu książek dla młodzieży „Jeżycjada”. Po przeczytaniu przez gościa fragmentu książki „Tygrys i Róża” uczniowie wcielali się w rolę dziennikarzy i odgrywali scenki, w których przeprowadzali sondę uliczną z absurdalnymi pytaniami.

W obu spotkaniach wziął udział również pan Jerzy Kumiega – kierownik Działu Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Małgorzata Jaszczołt
Wanda Jełowicka