Święto Odzyskania Niepodległości

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości każdego roku obchodzona jest w naszej szkole w wyjątkowy sposób. Tegoroczne obchody miały kilka odsłon.

Pierwszą był udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, przygotowana przez Samorząd Uczniowski z opiekunami, P. Martą Janeczko i P. Wiolettą Pechtą. Cała społeczność szkolna 10 listopada o 11:11 uroczyście, z asystą pocztu sztandarowego, odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

Tego samego dnia odbyła się gra terenowa „Sybiracka Niepodległa” przygotowana przez klasę 8a z wychowawcą P. Anną Rymarczyk. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w rywalizacji składającej się z pięciu zadań skupionych wokół tematu niepodległości, a także Zesłańców Sybiru – naszych patronów.

Natalia Michalak i Oliwia Chrząstowska przygotowały zadanie literackie – odczytując fragmenty książki Ruty Sepetys zachęciły uczniów do wizualizacji warunków życia zesłańców na Syberii. Piotr Ciosmak i Karol Słabuszewski unaocznili uczniom problem przetrwania Sybiraków – dzieci próbowały w jak najkrótszym czasie zbudować dla siebie schronienie, podobnie jak Polacy znajdujący się pośrodku syberyjskiej tajgi. Magdalena Więcław i Malwina Golinowska sprawdziły wiedzę uczniów o najważniejszych faktach dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości i zesłań na Syberię. Wiktoria Biedka i Zuzanna Subtelna zaprezentowały w sali wirtualnej rzeczywistości syberyjskie krajobrazy, analizując warunki przyrodnicze tego obszaru, natomiast Ulyana Anischchanka i Oleksandra Semko zagrały w duecie, na flecie i gitarze, „Marsz Sybiraków”.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz nagrań z uroczystości.

Prezentowane na zdjęciach wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie „Laboratoria Przyszłości”.

#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

Informację przygotowała: Anna Rymarczyk