XVII Wrocławski Konkurs Matematyczny

Zapraszamy uczniów klas starszych do wzięcia udziału w XVII Wrocławskim Konkursie Matematycznym dla uczniów szkół podstawowych. Laureatom konkursu przysługują punkty rekrutacyjne zgodnie z aktualnym na rok szkolny 2022/2023 zarządzeniem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Organizatorem Konkursu jest Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu. Honorowy patronat objął Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezydent Wrocławia, rektor Politechniki Wrocławskiej, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Fundacja Matematyków Wrocławskich. Opiekunem merytorycznym Konkursu jest Uniwersytet Wrocławski.

Konkurs przebiega w trzech etapach:
▪ etap I – szkolny 27.01.2023 r.
▪ etap II – półfinał 10.03.2023 r.
▪ etap III – finał 14.04.2023 r.

Zakres wiedzy i umiejętności:

1. Treści zawarte w podstawie programowej z matematyki.
  2. Treści wykraczające poza podstawę programową z matematyki dla uczniów szkół podstawowych:
  • wzory skróconego mnożenia;
  • cechy podzielności liczb;
  • nierówności pierwszego stopnia z jedną niewiadomą;
  • równania i nierówności z wartością bezwzględną;
  • układy równań liniowych (w tym geometryczna interpretacja);
  • kąt środkowy i kąt wpisany;
  • własności stycznej do okręgu i okręgów stycznych;
  • bryły obrotowe;
  • pojęcie funkcji, funkcja liniowa;
  • dowody geometryczne (twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa, symetralna odcinka, dwusieczna kąta, środkowa);
  • cechy podobieństwa trójkątów.

Każdy z etapów trwa 120 minut. Na każdym etapie do rozwiązania jest 6 zadań otwartych rozszerzonej odpowiedzi.

Etap szkolny rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 9.00.

Finaliści i laureaci Wrocławskiego Konkursu Matematycznego nie są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty. Tytuł laureata pierwszego stopnia przyznawany jest osobom, które zajęły pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce. Tytuł laureata drugiego stopnia przyznawany jest osobom, które zajęły czwarte, piąte oraz szóste miejsce. Tytuł laureata trzeciego stopnia przyznawany jest osobom, które zajęły siódme, ósme oraz dziewiąte miejsce.

Chętni uczniowie zgłaszają się do swojego nauczyciela matematyki i dostarczają wypełnione oświadczenia prawnych opiekunów.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie organizatora https://lo5.wroc.pl/

Oświadczenie prawnych opiekunów