Po niemal dwóch latach ogólnoszkolnej debaty Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna dokonały wyboru patrona Szkoły. Zgodnie z wolą wyżej wymienionych organów Szkoła Podstawowa nr 71 we Wrocławiu będzie nosiła imię „Zesłańców Sybiru”. Po likwidacji gimnazjów w stolicy regionu nie ma szkoły o imieniu związanym z losami syberyjskich zesłańców.

Szkoła ma za zadanie nauczać, ale także wychowywać i opiekować się młodymi ludźmi, pomagać im odkrywać i pielęgnować pamięć o własnych korzeniach oraz określać swoje miejsce w życiu, wpływać na postawy i wybory życiowe młodego pokolenia Polaków. Kręgosłupem strategii nauczania i wychowania w szkole może stać się jej patron. Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie naszej szkoły są przekonani, iż patron zbiorowy – „Zesłańcy Sybiru” – będzie optymalny dla realizacji przyjętej koncepcji pracy Szkoły. W wyborze takiego patrona dostrzegamy możliwość propagowania uniwersalnych postaw i wartości ogólnoludzkich, takich jak patriotyzm, bohaterstwo, ludzka solidarność, poświęcenie, a także prawa człowieka, w tym szczególnie prawo do wolności. Przyjęcie tego imienia, to również okazja do upowszechniania i utrwalania unikalnej w skali światowej historii polskich zesłań.

Przy tej okazji nie zapominamy o związkach zesłańców z Naszą Małą Ojczyzną. Ponad 70 lat temu na Dolny Śląsk przybyli pierwsi Sybiracy, tworząc jedno z największych skupisk sybirackich w kraju. We Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku znajduje się wiele miejsc pamięci poświęconych Sybirakom. Niezwykle prężnie również działają organizacje sybirackie. Nasi uczniowie będą mogli więc swojego patrona poznawać nie tylko z kart podręczników, ale także poprzez bezpośredni kontakt z osobami związanymi ze środowiskiem Sybiraków.

Historie Sybiraków to również pouczające opowieści o różnorodności, wielokulturowości i wspólnej egzystencji różnych narodów. Wśród Sybiraków odnajdujemy wybitnych naukowców, odkrywców, artystów, poetów, pisarzy, działaczy politycznych. Dzięki temu szkoła będzie miała możliwość wielowątkowego ujęcia tematyki związanej z patronem szkoły w planie pracy, w planie wychowawczym oraz na poszczególnych przedmiotach.

Planowany termin nadania imienia i przekazania sztandaru Szkole Podstawowej nr 71 we Wrocławiu – 29 kwietnia 2022 roku – jest nieprzypadkowy. Kwiecień jest bowiem miesiącem Pamięci Narodowej i czasem tradycyjnych uroczystości z udziałem Sybiraków.

Szkoły Podstawowej nr 71 we Wrocławiu
Leszek Wesołowski