Inny, nie znaczy gorszy

O tym, że inny nie znaczy gorszy przekonali się uczniowie klasy IV b podczas jednej z lekcji języka polskiego.

Uczniowie poznali fragment tekstu pt. „Zielony pies”, którego autorką jest Melania Kapelusz.  Dzieci miały szansę przenieść sens płynący z lektury na życie codzienne. Wskazywały między innymi na różnice kulturowe, językowe, etniczne czy ideowe, które dzielą ludzi. Przyjrzały się temu problemowi także na gruncie relacji z rówieśnikami, zauważając wykluczenie związane z  wyglądem zewnętrznym, sposobem bycia czy myślenia.

Co najważniejsze jednak, uczniowie doszli do wniosku, że wszyscy ludzie zasługują na szacunek. Uznali, że każdy widzi świat przez pryzmat samego siebie, a naszą powinnością jest to szanować.

Tolerancja jest kluczem do porozumienia i służy kształtowaniu relacji międzyludzkich- z takim przesłaniem uczniowie chcieli wyjść do szkolnej społeczność. Jednak przerwała im to obowiązująca kwarantanna. Niektórzy z nich się jednak nie poddali i przygotowali ilustracje dotyczące treści poznanego utworu. Na pewno po powrocie do szkoły przedstawią efekty swojej pracy, a także w codziennym życiu kierować się będą przesłaniem płynącym z naszej lekcji.

Możemy już dziś podziwiać kilka prac nadesłanych przez uczniów.

Informacje przygotowała
Katarzyna Rabikowska