V Ogólnopolski Konkurs Literacki „Popisz się talentem” – „Startujemy w przyszłość”

Wydawnictwo Nowa Era zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Popisz się talentem” pod hasłem „Starujemy w przyszłość”.

Zadanie konkursowe brzmi:

„Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir praz Galena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań!

Wyobraź sobie, że stacja JUTRO wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter!

Relacja z przyszłości nie może przekroczyć 2800 znaków bez spacji. Komisja konkursowa oceni prace według następujących łącznych kryteriów:

1. oryginalność, w tym szczególnie nie powielanie znanych motywów, rozwiązań i schematów,
  2. kreatywność w zakresie konstruowania opowieści i fabuły,
  3. styl i swoboda wypowiedzi,
  4. spójność pracy i sposób jej powiązania z opowieścią wstępną,
  5. wprowadzanie elementów humorystycznych lub zastosowanie oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań literackich.

Wyniki zostaną ogłoszone we maju 2021 roku. Wyłonionych zostanie 15 laureatów spośród uczniów klas I-V oraz 15 laureatów spośród uczniów klas V-VIII. Laureaci otrzymają Honorowy Dyplom Młodego Autora. Wszystkie nagrodzone prace zostaną wydane przez wydawnictwo Nowa Era w formie publikacji książkowej.

Termin nadsyłania prac upływa 20 kwietnia 2021 r. Uczniów chętnych do udziału w konkursie prosimy o przesłanie swoich prac do 10 kwietnia, żeby został jeszcze czas na ostateczną redakcję tekstu.

Uczniowie klas I-IV przesyłają swoje prace na adres:

Uczniowie klas V-VIII przesyłają swoje prace na adres:

Szczegóły konkursu zamieszczone są na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Znajdują się tam również podpowiedzi, jak napisać relację z przyszłości.

Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w konkursie.

Wanda Jełowicka

Plakat i wskazówki