Projekty WCRS

WCRS informuje o realizowanych obecnie projektach. Gorąco zachęcamy do udziału nauczycieli,  rodziców i uczniów.

  • ROZMAWIAMY PO POLSKU

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza dzieci i młodzież, dla których język polski nie jest językiem ojczystym na cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą dwie nauczycielka języka polskiego ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego. Będzie to dobra okazja do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem polskim. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać z rówieśnikami w języku polskim, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

Spotkania stacjonarne poprowadzą nauczycielki języka polskiego – Pani Justyna Trybuś i Pani Agata Salników.

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: https://wke.wcrs.wroclaw.pl/2021/09/16/rozmawiamy-po-polsku/

  • Spotkanie – Otwartość – Rozmowa z cyklu Cyber relacje

Spotkania prowadzone są w formie panelu dyskusyjnego z elementami wykładu interaktywnego, warsztatów dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, pedagogów w zakresie tematu zapobiegania cyberprzemocy i użytkowania nowych technologii przez dzieci oraz młodzież. Podczas spotkań jest możliwość dyskusji i zgłoszenia jakie trudności obserwują Państwo związane z bezpieczeństwem i relacjami w internecie swoim i swoich dzieci.

Zapisy na wszystkie spotkania prosimy kierować na adres: bogumila.katkowska@wcrs.wroclaw.pl

1. SOR – Obsesja piękna – nowoczesna choroba wspierana przez social media. Wewnętrzny krytyk w ważnych momentach życia komentuje nasze poczynania, mówi co moglibyśmy zrobić lepiej, blokuje nas przed działaniem. To swoisty dialog z sobą samym, stający się z biegiem czasu schematem myślowym. Wpływa na naszą samoocenę, własną sprawczość i poczucie wartości. Głos wewnętrznego krytyka staje się czasem tym głośniejszy, im częściej przebywamy w internetowej rzeczywistości.

kiedy: 21 września godz. 17:00, wtorek

gdzie: WCRS, pl. Dominikański 6, s. 210 na II piętrze (wejście od strony parkingu od ul. Janickiego)

 2.  SOR – Prywatność w sieci – o prywatności dziecka w sieci mówimy głównie ze względu na nadmierne
dzielenie się jego danymi. Gdzie te dane trafiają? Co jeśli dziecko jest zbyt otwarte w internecie i dzieli się zbyt wieloma informacjami? Na prywatność można spojrzeć też w drugi sposób: gdzie przebiega ta cienka granica między kontrolowaniem tego, co nasze dzieci robią w internecie a ich prywatnością? Zajmiemy się także charakterystyką zjawiska sharetingu, czyli nadmiernego dzielenia się wizerunkiem dziecka przez rodziców.

kiedy: 5 października, godz. 17:00, wtorek

gdzie: WCRS: Przestrzeń Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/2/3, na IV piętrze.

3. SOR – Komunikacja między cyfrowym tubylcem a cyfrowym imigrantem. W czasach pandemii i zdalnego nauczania wiemy już, że internet i zagrożenia w nim występujące to temat, z którym będziemy się mierzyć coraz częściej. Messenger, SnapChat, Instagram czy TikTok to najczęściej używane aplikacje, bycie sławnym Youtuberem to wymarzony zawód, a smartphony na pewno są częściej brane do ręki niż książki. Coraz częściej niestety zauważalny jest dystans pomiędzy tzw. cyfrowym tubylcem (dzieckiem, nastolatkiem) a cyfrowym imigrantem (dorosłym).

kiedy: 19 października godz. 17:00, wtorek

gdzie: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, pl. Dominikański 6, s. 210 na II piętrze.

Spotkania prowadzi:
Magdalena Duszyńska – psycholożka i trenerka, absolwentka Uniwersytetu SWPS.
Ukończyła Szkołę Trenerów Biznesu “Moderator”. Prowadzi szkolenia dla uczniów i nauczycieli na tematy związane z nowymi technologiami. Jej misja to wspieranie najmłodszych w zakresie mowy nienawiści i zagrożeń w sieci. W ramach WCRS prowadzi Cyberporadnię, która zajmuje się wsparciem m.in. osób doświadczonych cyberprzemocą. Ukończyła Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży we Wrocławskim Instytucie
Psychologicznym.

CYBERPORADNIA:

Porady udzielane są w każdą środę od godziny 16:00 do 18:00 pod numerem telefonu: 538 579 519. Korzystanie z cyberporadni jest bezpłatne. Ważne: telefon jest aktywny tylko w czasie dyżurów. Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na adres e-mail: dobrowsieci@wcrs.wroclaw.pl.

Do kontaktu z ekspertkami, które będą pełniły dyżury w ramach projektu zapraszamy każdego, kogo bezpośrednio lub pośrednio dotyka problem cyberuzależnień. Do korzystania z poradnictwa zachęcamy przede wszystkim:

• młodzież,

• rodziców i innych opiekunów,

• osoby, które doświadczają trudności w cyberświecie lub niepokoją się o kogoś bliskiego,

• osoby, które chcą skuteczniej edukować młodzież i dzieci w tematyce: cyberuzależnień, cyberprzemocy oraz cyberbezpieczeństwa,

• osoby, które chcą lepiej rozumieć, co dzieje się z człowiekiem w przestrzeni cyfrowej.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław,
II piętro, pokój 212
tel.: (71) 77 24 944
(71) 77 24 903
www.wcrs.wroclaw.pl,
www.wke.wcrs.wroclaw.pl