Dolnośląski Festiwal Nauki

W dniach 16 – 22 września 2023 odbywał się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 pod hasłem Nauka porusza. Do udziału w Festiwalu Nauki zapraszane są wrocławskie szkoły. W tym roku w naszej szkole interaktywne pokazy odbywały się w dniu 15.09.2023r. Gościliśmy wykładowców z Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Ewa Burchacką, biotechnologa z Wydziału Chemicznego i dr.hab Pawła Zagożdżona,  geologa z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, PWr oraz ppłk dr Mirosława  Meńkarskiego, żołnierza zawodowego z Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu, AWL. W zajęciach z naukowcami uczestniczyli uczniowie klas VIII, VII,VI i IV.

Pokazy dla kl.VIII były to zajęcia z geologii, która fascynuje, ale różne zjawiska geologiczne, czasem bardzo niespodziewanie, rodzą zagrożenia. Na czym polegają niebezpieczne zjawiska? Czego się spodziewać? Jak się chronić? To na te pytania uczniowie poszukiwali odpowiedzi.

Klasy VII i VI w sali gimnastycznej doskonalili swoja sprawność fizyczną poprzez ćwiczenia koordynacji ruchowej oraz mięśni posturalnych. Były to gry i zabawy z oporem własnego ciała. Poznali wybrane elementy techniki samoobrony w grach i zabawach ruchowych oraz ćwiczenia podporządkowujące (dyscyplinujące) grupę.

Klasy IV uczestniczyły w „Chemicznych wariacjach” czyli zajęciach laboratoryjnych, na których uczniowie wykonywali samodzielnie eksperymenty chemiczne. Pracowali na całkowicie bezpiecznych i naturalnych produktach. Uczyli się prostych reakcji chemicznych, obserwowali zjawiska wydzielania CO2, robili samodzielnie pomiary pH, pomadki a także obserwowali zjawiska sprężania i rozprężania powietrza.

Nauka porusza, tegoroczne hasło Festiwalu znakomicie było widoczne podczas tegorocznych zajęć. Dziękujemy za zaangażowanie prowadzącym i społeczności uczniowskiej SP71.

Beata Sienkiewicz
Fotografie: Małgorzata Karpińska