List  Dyrektora Szkoły na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Wrocław, dnia 26 czerwca 2020r.

List  Dyrektora Szkoły na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Mijający rok szkolny 2019/2020 był rokiem wyjątkowym w historii Naszej Szkoły. Był rokiem wyjątkowym dla całej edukacji. Wprowadzone obostrzenia sanitarne w związku pandemią koronawirusa uniemożliwiły nam wszystkim pracę w normalnym dla szkoły trybie stacjonarnym na przestrzeni niemal całego semestru nauki.  To niepowetowana strata dla całej społeczności Naszej Szkoły!  Racjonalnie uzasadniona w sytuacji groźby rozprzestrzeniania się zakaźnej choroby, ale przecież wymuszona, absencja w szkole, to poważny cios w sam fundament istnienia placówki oświatowej. Bo tego, czego nam wszystkim tak naprawdę zabrało w okresie kwarantanny, to brak codziennych kontaktów z drugim człowiekiem w relacji ,,na żywo”.  Tak, to prawda, że mieliśmy ze sobą kontakt internetowy, nawet telefoniczny, ale jak dobitnie przekonaliśmy się, taka forma nie zastąpi w żaden sposób codziennych osobistych spotkań w szkole, kontaktów z przyjaciółmi, rozmów, dyskusji, a nawet kłótni i nieporozumień, które są nieodłączną częścią tego wszystkiego, co nazywamy życiem wśród ludzi. Do tego powołana jest właśnie szkołą, aby cała jej społeczność: uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni uczyli się wzajemnego szacunku, poszanowania przyjętych norm życia społecznego, oddziaływali na siebie wzajemnie, jednoczyli się wokół wspólnych celów, realizowali je, aby zawiązywały się przyjaźnie, aby wspólnie wypracować ścieżki rozwoju.

Jednakże w każdej sytuacji, a szczególnie w tych niekomfortowych dla nas, powinniśmy umieć odnaleźć pozytywy. Bo przecież w tym czasie musieliśmy się wszyscy nauczyć pracować zdalnie i z całą pewnością wykorzystamy nabytą umiejętność w dalszym toku nauki – choć mam nadzieję, że nie będzie to przymus, a tylko jedna z form komunikacji pomiędzy nami. Bo może wreszcie, doświadczając osobiście samotności w sieci, zrozumieliśmy, że nic nie zastąpi naturalnego kontaktu z drugim człowiekiem, jego bliskości, zaś komputer i Internet są tylko pożytecznymi środkami do zdobywania wiedzy, przekazywania informacji, ale w żaden sposób nie stanowią o sensie życia człowieka.

Chciałbym bardzo móc pożegnać wszystkich przed wakacjami w tradycyjny sposób podczas ogólnoszkolnego apelu na naszym boisku szkolnym, lecz z wiadomych powodów jest to w tym roku niemożliwe. Stąd niniejszy list do całej Społeczności Naszej Szkoły.

Zakończenie roku szkolnego jest okazją do podziękowań.

Składam podziękowania szczególnie tym spośród Was, Drodzy Uczniowie, którzy swoją pracowitością i systematycznością osiągnęli sukcesy w nauce. Gratuluję osiągnięć i jednocześnie dziękuję za godnie reprezentowanie naszej szkoły w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych.

Gratuluję zdania egzaminu uczniom kończącym naukę w Naszej Szkole. W imieniu Grona Pedagogicznego, wszystkich pracowników Szkoły oraz własnym życzę Wam samych sukcesów na progu nowego etapu edukacyjnego. Dziękujemy Wam za te wszystkie lata spędzone razem w murach Naszej Szacownej Tysiąclatki. Pamiętajcie o nas, o tylko dobrych chwilach, o przyjaźniach i zdobytym doświadczeniu.  Jako absolwenci jesteście zawsze mile widziani w swojej starej szkole. Powodzenia!

Gratuluję także wychowankom oddziału przedszkolnego, którzy w znakomitej większości staną się uczniami przyszłorocznej klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 71 we Wrocławiu. Znacie już szkołę, uczestniczyliście aktywnie w jej życiu, więc na pewno doskonale będziecie się czuć w roli pełnoprawnych uczniów Naszej Szkoły. Oczywiście po jesiennej uroczystości pasowania na ucznia, której już nie mogę się doczekać.

Dziękuję także Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom Niepedagogicznym Naszej Szkoły za włożony trud w pracę z dziećmi, szczególnie podczas tegorocznego nauczania w formie zdalnej, za życzliwość wobec uczniów i niezwykłą troskę o kształtowanie właściwych postaw młodych ludzi powierzonych Waszej pieczy.

Szczere słowa wdzięczności kieruję również do Rady Rodziców, która zawsze wspomagała działania nauczycieli i do Samorządu Szkolnego. Bez Waszego zaangażowania i pomocy nie moglibyśmy zrealizować wielu przedsięwzięć. Bardzo za to odczuwalne wsparcie jesteśmy wdzięczni. Składam również podziękowania i wyrazy uznania wszystkim Rodzicom za włączenie się w proces zdalnego nauczania i tak bardzo potrzebną oraz skuteczną pomoc dla swoich dzieci w tej niezwykłej i trudnej sytuacji w okresie trwania zawieszenia zajęć w szkole.

Żywię głęboką nadzieję, że po przerwie wakacyjnej we wrześniu spotkamy się wszyscy w pełni nowych sił i energii do dalszej pracy i nauki. Życzę wszystkim zdrowych, pogodnych i udanych wakacji!

Niniejszym ogłaszam, iż rok szkolny 2019/2020 uważam za zamknięty!

Do zobaczenia pierwszego września

Wasz Dyrektor